פרויקט גייל רובין – יום העצמאות 2022.

  • מחבר:

בהמשך לסיור הקודם במאסיב אילת,בפסח 2022,המסע במסגרת זו הוקדש לשניים:נקודת החיבור הגאולוגי בין הים העתיק שכיסה את המאסיב לבין מסלע הגרניט,שהתרומם כ 500 מליון שנה לפני שכוסה בים.

החלק השני,וגם היום השני למסע,הוקדש לביקור של הדור הצעיר שנולד בחי בר יוטבתה.

היום הראשון למסע,מסלול הר יהורם.

ממש עם אור ראשון הגעתי לחניון הלילה הר יהורם,על מנת לצאת לאחד מהטרקים המאתגרים והקשים שעשיתי בכלל ובמסגרת פרויקט גייל רובין בפרט.

המסלול מכונה הר יהורם אך הוא כולל ארבע מקומות גאוגרפים,שקשורים זה בזה: את הר יהורם עצמו,את נחל נטפים,את נחל מפלים ואת הר שלמה.

המסלול מתחיל בהר יהורם. הר יהורם הוא תולדה של משקע ימי שנוצר תחת הים הקדמון שכיסה את המקום. גובהו של ההר 680 מטר מעל פני הים ומורדותיו תלולים ביותר. את האור הראשון של יום העצמאות ה 74 של מדינת ישראל קיבלתי על פסגת הר יהורם שמאפשרת תצפית לכל ארבעת רוחות השמיים.

מהר יהורם,עם הנץ החמה בשמי אדום,פניתי לרדת לערוץ נחל נטפים.

נחל נטפים.

נחל נטפים מתחיל את דרכו בבקעת הירח שבמצרים,משם הוא זורם דרומה ונכנס לתחומי מדינת ישראל בסמוך להר שלמה. הנחל זורם בחיבור שבין מסלע הגיר,תולדה של הים הקדמום שכיסה את המאסיב,ובין מסלע הגרניט,שהתרומם כתוצאה מתזוזת לוחות טקטונים (הידוע כשבר הסורי אפריקאי) שאירעה כחצי מליארד שנים קודם לכסוי האזור בים.בסופו מגיע נחל נטפים לנחל חדד,החיבור הזה קורה סמוך לקיבוץ איילות שצפונית לאילת. משם ממשיך נחל חדד ונשפך לערבה.

מסלול נחל נטפים הוא אחת הירידות התלולות בישראל שאיננה ירידה בחבלים וסולמות והוא יורד מרום של 682 מטר לגובה פני הים. המסלול כולו עובר בואדי שבצידו האחד היה בעבר ים שהשקיע מסלע גירני ומצידו השני מסלע הגרניט שעלה ממעבה האדמה בהתקמטות שנגרמה,וממשיכה להתקיים גם היום,כתוצאה מתזוזת הלוחות הטקטונים,האחד בצידו של מאסיב אילת והשני בצידה של ממלכת ירדן,הרי אדום.

בתחתית המסלול בנחל נטפים עזבתי אותו על מנת לקחת את המשך המסלול בנחל המפלים ואיתו להעפיל להר שלמה.

נחל מפלים.

נחל מפלים קרוי על שם סדרה של עשרות מפלים שיצרה האירוזיה של המים בהר שלמה. הנחל מתחיל בהדום המערבי של הר שלמה,חורץ באחד האוכפים בסמוך לפסגת ההר,וממשיך משם מזרחה בקניון שחורץ את מורדותיו המזרחיים של הר שלמה – פה הנחל משנה את שמו מנחל מפלים לנחל בת שבע.

נחל מפלים חורץ את מסלע הגרניט של הר שלמה והוא כרוך בעליה תלולה בכמה עשרות מפלים עד לפסגת ההר,עליה שאורכה כקילומטר והיא מתחילה מפני הים ומסתיימת ברום של 705 מטרים מעל לפני הים.

בסיום העליה מגיעים לפסגת הר שלמה,פיסגה מחודדת מאוד בנוייה מסלע הגרניט וממנה,גם,מתחילה הירידה שוב לנחל נטפים וממנו להר יהורם ולסיום המסלול.

הר שלמה.

הר שלמה הוא ההר הקדום ביותר במאסיב אילת,והוא,כאמור,קדום בכחצי מליארד שנה מהר יהורם שכנו ממערב. ההר כולו עשוי ממסלע גרניט שבתחילה נוצר עמוק בכרום כדור הארץ בתנאי חום ולחץ גבוהים מאוד,וכתוצאה מתזוזת הלוחות בטקטונים המגמה ממעבה האדמה נשלחה אל פני כדור הארץ והתקררה,והתגבשה למסלע הגרניט של ההר.

מהר יהורם המשכתי בשביל שמחזיר לנקודת המפגש עם הר יהורם,הר שלמה ונחל נטפים וממנה,חזרתי לחניון הלילה של הר יהורם ולכסופה,ואיתה חזרה,מותש למדי אך שבע מהאתגר,מאשר ראו עייני ואת אשר תפסה עין המצלמה.

והתמונות ממסלול הר יהורם,הן כאן לפניכם:

לגלרית התמונות.

חי בר יטבתה.

את היום השני למסע בליתי בחי בר שביוטבתה על מנת לבקר את הרכים שנולדו בו בחודשים האחרונים. לאחר שטרקטור ההאכלה עבר בשביל החי בר,יצאתי עם הכסופה ועדשת המצלמה שבעזרת הצלחתי להכנס לביתם של הגדיים החדשים שבאו לאכול ולשזוף בשמש.

והתמונות מהחי בר,הן כאן לפניכם:

לגלרית התמונות.

מנחם