אחוזת Hofmansgave

  • מחבר:

את היום השני באודנסה תיכנתי להמשיך בעקבותיו של הנס כריסטן אנדרסן,ולפי התוכנית לבקר את עקבותין בחלק המערבי של האי פונאן,שכן:מגמת פני היא לעיר אוהוס מערבה מאודנסה.

מאחר והמוזאון,וביתו של אנדרסן,נפתחים רק בשעה עשר בבוקר,תכננתי לצאת לאחד מהמקומות בהם היה,לחזור לאודנסה למוזאון ומשם להמשיך לכיוון אורהוס כשעל הדרך לבקר בעקבותיו.

תכנון המסע על פי מפות גוגל הבהיר לי שהתוכנית,כמו כל תוכנית,תצטרך להשתנות,כי: המרחק בין אודנסה לאורהוס הוא כ 150 ק"מ רובם בכביש E20 שהוא כביש מהיר אבל גם עמוס בכלל ועמוס לעייפה ככול שמתקרבים לשעות אחר הצהריים והערב. ופקקים,יקירי,פקקים יש לי די ולמכביר בארץ שלנו, פה – אני מעדיף להימנע מהם…וזה בהחלט אפשרי.

Hofmansgave. באמצע שנות העשרים שלו,אנדרסן בילה באחוזת Hofmansgave בקיץ 1830 ובפעם השנייה בקיץ 1832. המקום השאיר אצלו חותם משמעותי ובעת שהייתו בו ניצל את השקט ואת הגן המקסים שסביב לאחוזה על מנת לכתוב. אנדרסן לא מתעד מה כתב,אך בשלל יצירותיו יכול להיות שהיה זה עוד יומן מסע או מחזה,או שירה ואולי,אפילו,איזו אגדה.

אחוזת Hofmansgave נבנתה ב 1588. בעלי האחוזה עסקו בבוטינקה והם אספו זני עצים מכל רחבי העולם ושתלו אותם בגן האחוזה,וגם היום באחוזה מספר עצים מזנים נדירים מן העולם.
האחוזה נמצאת בבעלות פרטית והכניסה למבנה עצמו בלתי אפשרית.הכניסה לגן הבוטני היא חופשית,וגם היום הגן מכיל זני עצים נדירים ומשמש למחקר בוטני כמו גם כשטח הפתוח לציבור לבקר בו ולהתרשם מיופיו. העצים בגן משולטים בשלטים הכוללים את שמם המדעי ואם ידועה,אז גם את ארץ מוצאם.

לגלרית התמונות המלאה של המבע בעקבות אנדרסן:

מנחם.